Τετάρτη 19 Μαΐου 2010

«Μαγικοί» Κέλτες

Η πρώτη... άλωση του Ορλάντο δεν αρκούσε στους Σέλτικς που νίκησαν για δεύτερη φορά στο «σπίτι» των Μάτζικ, αυτή τη φορά με 95-92, και πήραν προβάδισμα με 2-0 στους τελικούς της Ανατολής που πλέον μεταφέρονται για τα δύο επόμενα ματς στη Βοστώνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα της Κυριακής.
Ο Πολ Πιρς είχε 28 και ο Ρέιζον Ρόντο 25 πόντους για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, που κράτησε τους γηπεδούχους στο 39% και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά έντεκα πόντων. Στην τελευταία περίοδο οι «μαγικοί» με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 90-89 τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι Σέλτικς με ένα επί μέρους σκορ 6-2 πέρασαν μπροστά με 95-92. Η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε, όταν 31’’ πριν τη λήξη ο Βινς Κάρτερ αστόχησε σε δύο βολές, αν και ως τότε είχε 5/5 από τη γραμμή. Το άστοχο σουτ του Γκαρνέτ έδωσε μία τελευταία ελπίδα στο Ορλάντο, όμως ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός και το τρίποντο απελπισίας του Νέλσον δεν βρήκε στόχο.
Ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 30 πόντους (9/13 δίποντα, 12/17 βολές) ξεχώρισε για τους ηττημένους, αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, καθώς ο Βινς Κάρτερ έμεινε στους 16 πόντους με 5/15 σουτ και ο Τζαμίρ Νέλσον στους 9 με 4/12 σουτ.
Δωδεκάλεπτα: 28-27, 51-53, 70-78, 92-95.
Μάτζικ: Χάουαρντ 30 (8 ριμπ.), Κάρτερ 16, Ρέντικ 16 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Νέλσον 9 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μπαρνς 6 (7 ριμπ.), Λιούις 5 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Πιετρούς 5, Ουίλιαμς 3, Γκορτάτ 2 (6 ριμπ.).
Σέλτικς: Πιρς 28 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ρόντο 25 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Πέρκινς 10 (5 ριμπ.), Γκαρνέτ 10 (9 ριμπ.), Ντέιβις 8 (6 ριμπ.), Ουάλας 6, Ρ. Άλεν 4, Τ. Άλεν 4.