Τρίτη 4 Μαΐου 2010

Κέλτικη επιδρομή στο Κλίβελαντ!

Με μια εκπληκτική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, οι Σέλτικς άλωσαν το Κλίβελαντ επικρατώντας με 104-86 των Καβαλίερς και ισοφάρισαν σε 1-1 την ημιτελική σειρά των πλέι οφ.
Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραζόν Ρόντο, που μοίρασε 19 ασίστ, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς «έσπασε» την έδρα των Καβαλίερς και χάλασε το πάρτι των οπαδών της ομάδας, που αποθέωσαν τον ΛεΜπρον Τζέιμς πριν από την έναρξη του αγώνα για την ανάδειξή του σε MVP της χρονιάς.
«Όλα τα λεφτά» ήταν η γ’ περίοδος εκεί που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς. Με επιμέρους σκορ 31-12 (!) οι Κέλτες δεν υπέπεσαν στο ίδιο λάθος που έκαναν στο πρώτο ματς, όταν στο ίδιο διάστημα ξέφυγαν με 11 πόντους και τελικά ηττήθηκαν.
Εκτός του Ρόντο, εξαιρετικός ήταν ο Ρέι Αλεν με 22 πόντους, ενώ 18 πόντους με 10 ριμπάουντ είχε ο Γκαρνέτ Οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 91-66 9:08 πριν το φινάλε, όμως οι Καβς με σερί 15-0 μείωσαν σε 93-83. Μέχρι εκεί όμως, καθώς οι Σέλτικς έτρεξαν ένα σερί 11-3 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.
Από το Κλίβελαντ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς με 24, ενώ ο Τζέιμισον είχε 16 πόντους, αντίστοιχα.